Ana Sayfa Yaşam Muğla’ya Duyu Analiz Laboratuarı

Muğla’ya Duyu Analiz Laboratuarı

1
0
Paylaş

Muğla’da Zeytinyağı Duyusal Analiz Laboratuarı Sürekli Eğitim Merkezi’nin açılışı yapıldı.

Gıdaların işitme, dokunma, koklama ve görme ile algılanan karakteristiklerini hissetmek, ölçmek, analiz etmek ve yorumlamak için Türkiye’de ilk olan ‘Duyusal Analiz Laboratuarı’ bünyesinde hizmet veren ve uzman yetiştirecek olan Sürekli Eğitim Merkezi’nin açılışı yapıldı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Muğla Ticaret Borsası ve Zeytindostu Derneği’nin katkıları ile açılan ve Muğla Ticaret Borsası bünyesinde hizmet verecek olan Duyusal Analiz Laboratuarı Sürekli Eğitim Merkezi’nde uzmanlar yetiştirilecek.

Açılışa, Vali Esengül Civelek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, kurum müdürleri ve oda başkanları katıldı.

Açılışta konuşan Muğla Ticaret Borsası Başkanı Hasan Gökmen, Muğla’daki kurumlar ile el ele vererek Muğla’nın marka değerini yükseltmek için çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Gökmen, “Bugün de Muğla’nın marka değerlerinden birisi olan Zeytin ve Zeytinyağı’nı konuşacağız. Biz Oda olarak dört duvar arasında sıkışıp kalan değil, projeler üreterek üreticilerimizin kazançlarına katkı sağlamak istiyoruz. Bugün açılışı yapılacak olan Duyusal Analiz Laboratuarı Sürekli Eğitim Merkezi de bunlardan birisi” dedi.

Konuşmaların ardından, katılımcılara küçük kaseler içinde analizleri yapılmış ve yapılmamış zeytinyağı dağıtıldı.

Kokusu ve tadı hakkında katılımcılardan bilgiler alınırken, zeytinyağının faydaları ve korunma şekilleri hakkında da bilgiler verildi.

Laboratuarın, mevzuatta yer olan fiziksel, kimyasal ve analizlerle tespit edilemeyen özelliklerinin belirlenmesi için gerekli olduğu açıklanırken,analiz sonuçları yapılan hataların kaynağı hakkında bilgi vermekle birlikte kaliteli ürün elde edilmesi için fayda sağladığı belirtildi..

Duyusal analiz ile zeytinyağı tebliğinde bulunan kızışma, çamurumsu tortu, küflü-rutubetli, şarabımsı-sirkemsi-asidik-ekşimsi, metalik ve diğer kusurların tespit edildiği açıklandı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here