Ana Sayfa Yaşam YPG/PKK’lı teröristler her tepeye kule ve tünel inşa etmiş

YPG/PKK’lı teröristler her tepeye kule ve tünel inşa etmiş

1
0
Paylaş

Terör örgütü YPG/PKK mensupları, Suriye’de iç savaşın başlamasının ardından “kanton” ilan ettiği Afrin kenti ve kırsalında baskıyla birçok köyü kontrolüne aldı. Araplar ile Türkmenleri zorla evlerinden uzaklaştırarak buralarda yuvalanan teröristler, Türkiye’nin olası operasyon ihtimaline karşı da hazırlık yaptı.

Son 5 yıllık süreçte, Afrin kent merkezi ve çevresinin yanı sıra kırsalda bulunan dağ, tepe ve stratejik noktalar teröristler tarafından “kale”ye dönüştürüldü. Teröristler bu süre içinde hakim noktaların tamamına 3- 4 metre yüksekliğinde ve 1 metre kalınlığında betonarme gözlem kuleleri kurdu.

Kaleye dönüştürülen bölgelerin etrafının çevrelendiği betonarme yapıların altına da 3 metre yüksekliğinde, 1 metre genişliğinde tüneller yapıldı. İçine açılan küçük mazgallarla teröristlerin nöbet tuttuğu labirente benzer tünellerin bazıları kilometrelerce uzatıldı. Kimi tünellerin ucu, bulundukları yerden kilometrelerce uzaktaki başka tepe veya köye çıkarken, teröristlerin operasyonlarda tünelleri kaçış yolu olarak kullandığı belirlendi.

Sirgaya Tepesi’nde ÖSO güçleri nöbette

Zeytin Dalı Harekatı ile çok sayıda köy gibi terörden temizlenen dağ ve stratejik noktalar arasında Sirgaya Tepesi de var. Kuş bakışı 8 kilometre uzaklıktaki Kilis’i gören hakim noktadaki tepe, harekat kapsamında havadan savaş uçakları, sınır birlikleri tarafından ise top ve roketatarlarla ateş altına alınıp, karadan da TSK birlikleri ve ÖSO güçlerinin çatışmalarının ardından ele geçirildi.

Teröristlerden temizlendikten sonra mayın ve patlayıcı taraması yapılan Sirgaya Tepesi’nde şimdi ÖSO güçleri nöbet tutuyor. Silahlarıyla tepede nöbet tutan ÖSO güçleri, zaman zaman birkaç kilometre uzaklıkta, terör örgütü YPG/PKK denetimindeki Bafelyun Tepesi ile Katme ve Veregen köylerinden yapılan saldırıları püskürtüyor.

2 kilometrelik tünel

Sirgaya Tepesi’nde, yıllar önce teröristler tarafından inşa edilen ve harekat kapsamında savaş uçaklarıyla imha edilen kulelerin altında, labirent tarzı inşa edilen, 2 kilometre uzunluğunda tünel bulundu.

Mazgallarında teröristlerin ateş ettiği çok sayıda fişeğin olduğu görülen tünelde, ayrıca çeşitli noktalarda ayrılmış bölümlerde ranzaların bulunduğu dinlenme odaları ile mutfak olduğu görüldü. Teröristlerin inşa ettiği tünellerin bazı uçlarının ise Sirgaya Tepesi’nin farklı noktalarına çıktığı ve kaçış yolu olarak kullanıldığı belirlendi.

Saldırı ve sızma girişimleri engelleniyor

Teröristlerin bir süre önce kaybettiği kritik noktalardan Sirgaya Tepesi’ni yeniden ele geçirmek için saldırı ve sızma girişimlerinde bulunduğu da öğrenildi. ÖSO güçleri, teröristlerin bu girişimlerini engellemeye çalışırken, Türkiye sınırında konuşlu birlikler de saldırı girişimlerini ateş destek vasıtalarıyla önlüyor.

Kaynak: DHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here