Ana Sayfa Yaşam Söğüt Köyünde Yıkımlar Başladı

Söğüt Köyünde Yıkımlar Başladı

1
0
Paylaş

Marmaris’in kırsal mahallelerinde son yıllarda kaçak yapı sayısında büyük artış yaşandı. Birinci Derece doğal ve arkeolojik sit alanlarında artan  kaçak yapılaşmaya karşı Marmaris Belediyesi çalışma başlattı. Söğüt Mahallesi’nde programa alınan kaçak yapıların yıkımı başladı.

Marmaris’in kırsal mahallerinde son dönemde kaçak yapı baskısı arttı. Marmaris’in doğal ve arkeolojik alanlarında artan kaçak yapı oranının son bir yılda üç dört katına çıktığı tespit edildi.

Marmaris Belediyesi,  bu hassas bölgelerde kaçak yapıların önlenmesi için çalışma başlattı. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Tabiat Varlıklarını Koruma Kurumu ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nden de kaçak yapılarla mücadeleye ilişkin gelen yazılar üzerine bölgede 2014 yılından sonra yapılan kaçak yapıların tespit çalışmaları başlatıldı.

Çalışmalar neticesinde Söğüt Mahallesi’nde birinci derece doğal sit içinde bulunan kaçak yapıların yıkımı mülk sahiplerine yapılan tebligatların da ardından belirlenen program çerçevesinde başlatıldı.

Marmaris Belediyesi yetkililerinden alınan bilgiye göre,  yıkım programına alınan kaçak yapılar birinci derece doğal ve arkeolojik sit alanlarında bulunuyor. Yetkililer “ bölgemiz kaçak yapı baskısı altında. Marmaris’i kaçak yapılara karşı korumak, doğal ve arkeolojik sit alanlarını tahrip edecek kaçak yapılaşmaya izin vermemek adına kaçak yapılarla mücadele ediyoruz. Yapılan tespitlerin ardından, yasal sürecin de sonuçlandığı, yıkımına engel olmayan kaçak yapılarla ilgili gerekli işlemleri yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here