Ana Sayfa Gündem Başbakan Yıldırım: ABD ile 3’lü mekanizma kurulacak

Başbakan Yıldırım: ABD ile 3’lü mekanizma kurulacak

1
0
Paylaş

Başbakan Binali Yıldırım, gündemdeki konuları Almanya dönüşünde gazetecilere değerlendirdi.

ABD ile aşılamayan sorunlar için kurulacak olan çözüm mekanizmasındaki iş birliğinin detaylarını açıklayan Başbakan Binali Yıldırım, “Amacımız sınırlarımızın ötesinde bir terör oluşumunu ortadan kaldırmaktır” dedi.

Türkiye ve ABD’den ortak deklarasyon

Türkiye-ABD ilişkilerinin normalleşmesi konusunda mutabakat sağlandı

“Mekanizma sadece bir alanla sınırlı kalmayacak”

Kurulacak 3’lü mekanizmada; savunma bakanları, dışişleri bakanları kendi aralarında, istihbarat teşkilatının başkanlarının da kendi aralarında yakın çalışacaklarını söyleyen Yıldırım, mekanizma ile amacın Türkiye’nin sınırları ötesinde bir terör oluşumunu ortadan kaldırmak olduğunu söyledi.

Oluşturulacak mekanizma sadece bir alanla sınırlı kalmayacak. Yaşanan tüm sorunlarda devreye girecek.

“Kapsamlı heyetler kurulmasının amacı, sadece Suriye’deki YPG konusu değil aynı zamanda ABD ile ilişkilerimizin bozulmasına sebep olan konular bir bütün halinde ele alınacak. Diyelim ki biz Suriye alanında iş birliği yaptık, bunlar YPG ile iş birliğinden vazgeçtiler, ABD ile ilişkilerimiz düzelmiyor ki, başka konularımız var. FETÖ konusu var. Onların burada devam eden vatandaşlarının davası var. Zarrab davası var.”

“Tehdit neredeyse biz orada olacağız”

Başbakan Yıldırım, terörle mücadelede, Fırat’ın Doğusu’nun da batısının da farkının olmadığını belirtti.

“Bizim orta ve uzun vadede ne Irak ne de Suriye topraklarında Türkiye’ye karşı bir terör oluşumunun varolmasına ve yaşamasına asla müsahamamız olmaz. Bu konunun Fırat’ın doğusu batısı diye pazarlığı da olmaz. Tehdit neredeyse orada biz olacağız.”

Die Welt gazetesi çalışanı Deniz Yücel’in serbest kalmasının ardından yaşanan gelişmeleri de paylaşan Yıldırım, Türkiye – Almanya ilişkilerinin PKK tarafından baltalanmaya çalışıldığına dikkat çekti.

”Kandil’de PKK ile mücadeleyi kendi kapasitemiz ile yapacağız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here