Ana Sayfa Gündem Türkiye ve ABD’den ortak deklarasyon

Türkiye ve ABD’den ortak deklarasyon

1
0
Paylaş

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Türkiye ziyeretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüştü.

Türkiye-ABD ilişkilerinin normalleşmesi konusunda mutabakat sağlandı

Tillerson’ın yaptığı görüşmelerin ardından, Türkiye ve ABD ortak bir deklarasyon yayınladı.

ABD ile ilişkilerin normalleştirme konusunda çok önemli bir adım atıldı.

Türkiye ve ABD’nin yayınladığı ortak deklarasyonda, kurulacak ortak mekanizmada ilk toplantı Mart ayında yapılacak ve farklı kurumlar mekanizmada yer alacak. Sonuç odaklı yeni bir mekanizma kurulacak.

Ortak çalışma gurubunun öncelikli konusu ise Münbiç olacak. Ortak grubun çalışma alanı terör örgütü YPG ve FETÖ’yü de kapsayacak. Suriye’nin toprak bütünlüğüne vurgu yapılan açıklamada, bu konuda ortak bir duruş sergilenecek.

Tarafların 65 yıldır NATO müttefiki ve stratejik ortak olduğu vurgulanan açıklamada, “iki halk, ilişkilerini, paylaştıkları hedeflerin ve çıkarların ilerletilmesi, ayrıca dünya genelinde demokrasi, hukukun üstünlüğü ve bireysel özgürlüklerin teşviki için hayati görmektedir.” denildi.

ABD’nin Türkiye’de 15 Temmuz 2016 tarihinde meydana gelen hain darbe girişimini kınadığı belirtilen açıklamada, Türkiye’nin demokratik yollarla seçilmiş hükümetiyle ve Türk halkıyla tam dayanışma içerisinde olduğu kaydedildi.

Açıklamada iki devletin, uzun süreli müttefikliği ışığında, ikili ilişkilerde öne çıkan meseleleri çözme konusundaki vaadini teyit ettiği, bu amaca yönelik olarak sonuç odaklı bir mekanizma oluşturulması konusunda anlaşmaya vardığı, bu mekanizmanın en geç mart ayı ortasına kadar hayata geçirileceği ifade edildi.

“DEAŞ, PKK, El-Kaide ve diğer tüm terör örgütleriyle mücadelede kararlılık vurgusu”

Ortak gündemin küresel bir gündem olduğu belirtilen açıklamada, bunun terörle mücadele, kitle imha silahlarının yayılmasına karşı koyma, Suriye ve Irak dahil Ortadoğu’ya kalıcı barış ve istikrar getirme, enerji güvenliğini sağlama, radikalleşme ve şiddete varan aşırıcılık ve İslam karşıtlığıyla mücadele gibi birçok konuyu kapsadığı teyit edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here